Idén októberben véget ér a Windows 10 támogatása. A Microsoft 2015-ben bemutatott operációs rendszerének támogatása 10 év után idén október 14-én véget ér.
2015-ben mutatták be a 10-es sorszámú Windowst, amely a 8.1-est volt hivatott leváltani.
Nagyon leegyszerűsítve a rendszer a Windows 7 és a Windows 8 szerelemgyereke volt. Folytatta a Microsoft „Minden eszközön ugyanaz az élmény” szemléletét, de az érintőkijelzős eszközök helyett a hagyományos gépek kerültek a fókuszpontba; visszatért az asztali szemlélet. Ha valakinek érintős eszköze volt akkor extraként használhatta a nyolcasból ismert felületet. Persze érkeztek új funkciók is bőven: virtuális asztal, edge böngésző, együttműködés Xbox konzolokkal, Windows hello, Cortana virtuális asszisztens, beépített felvevőprogram…
Hogy mennyire fogyott az új rendszer? Idén, azaz 2025 februárjában a világ gépeinek és táblagépeinek 67%-án fut Windows, ennek kicsivel több mint felén, 58%-án fut Windows 10; 11-es csak a gépek 38%-án fut. (Egy kis fun fact: Windows 7 a gépek 2,7%-án, míg Windows 8 és 8.1 a gépek 0.22%-án fut. Azaz több 7-es gép van mint 8-as) A tendencia persze a tízes rendszer csökkenését és az utód növekedését mutatja. Félévvel ez előtt a gépek 64%-án volt 10-es, 31%-án 11-es Windows. Idehaza a gépek 74%-án fut valamilyen Windows rendszer, ennek 69%-a Windows 10, 28%-a 11.
Miért jött létre a Windows 11? Nos a Microsoft eredetileg úgy gondolta, hogy nem fejleszt új rendszer, hanem tökéletesíti a meglévő rendszerét. Kicsit úgy kell elképzelni mint a nyolcas fejlődését: alverziók érkeztek. Jöttek is szépen sorjában az új verziók, illetve elkezdtek dolgozni egy ChromeOS versenytárson is gyengébb hardverek számára, de ez végül félbemaradt. Aztán jött koronavírus és a világ nagyot változott: hangsúlyosabbá vált az otthoni munkavégzés és vele együtt az online kommunikáció. Tulajdonképpen erre válaszoltak egy új rendszerrel.
Miért terjed lassan az új rendszer? Ennek vannak emberi és technikai okai is. Kezdjük előbbivel: Sok ember és vállalat ragaszkodik a megszokotthoz, kivárnak amíg tehetik. Technikai oldalról a Microsoft igen szigorú elvárásokat támasztott: Ilyen volt például a TPM 2.0, amely rengeteg régebbi gépet elvágott a lehetőségtől. 8. generációnál régebbi Intel processzorok, vagy ZEN+ alapú AMD RYZEN 2000-es modellnél öregebb processzorok nem lehetnek a gépben. Kezdetben rengeteg cég várt arra, hogy az általuk használt programok támogatást kapjanak, ez a probléma mára már javarészt eltűnt.
Hogy mihez kezdhetünk a gépünkkel ez után, arról majd egy külön cikkben értekezünk nemsoká.
Források: