2024 januárjában indultak el a MOHU által üzemeltetett automatákban a betétdíjas palackvisszaváltás. A rendszer igazán csak júliusban kezdett el működni, amikortól kötelező lett a gyártóknak is betétdíjas termékeket készíteni. Most röviden átnézzük, hogyan is juthatunk a palackonkénti 50 forintunkhoz vissza.
Hogyan is lett ez az egész?
2023-ban jött létre a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt, amely cég 35 évig koordinálja a magyar hulladékgazdálkodást.
A cég célja, hogy 2040-ig a korábbi 35%-ról 65%-ra növelje az újrahasznosított hulladék arányát.
2024 év elejétől indult el a kötelező visszaváltási rendszer. 50 ft-os betétdíj van a 0,1 és 3 liter közötti fém-, műanyag és üvegpalackokon. Ez alól csak 3 kivétel van: a tejtermékek csomagolása, a speciális kialakítású csomagolás és a kis mennyiséget gyártók termékei. A betétdíjas termékeket egyértelműen meg kell jelölni a, csomagoláson, a polcon; valamint a nyugtán tételesen kell feltüntetni.

Nézzük meg, hogy a rendszerben ki fizet kinek:
- A gyártó befizeti az 50 Ft-ot a MOHU-nak, majd a terméket ennyivel drágábban adja el a nagykereskedőknek. Így a gyártó a pénzéhez jut. Ezzel bekerült a betétdíj a körforgásba.
- A nagyker a terméket szintén 50 forinttal drágábban adja az üzletnek, így ő is a pénzéhez jut.
- A bolt szintén ennyivel drágábban adja el neked (ezt látod a polcon és a nyugtán). Ezáltal a bolt is pénzéhez jut
- Te akkor fogod visszakapni ezt a pénzt, amikor a palackot visszaviszed. Ezt az összeget a MOHU-tól fogod megkapni (közvetlenül vagy közvetten). Így a betétdíj a körforgásból kikerül.
Felmerülhet a kérdés, hogy a MOHU miből fogja a saját költségeit fedezni? Ezt három felé lehet osztani: a MOHU a MOL csoport része (mint a nevében is szerepel), ezáltal innen is tud adott esetben forrásokhoz jutni; az országos hulladékkezelés miatt az államtól is kap pénzt; illetve tisztába vannak azzal is, hogy nem fognak az emberek minden egyes üveget visszaváltani.
Így működik a palackvisszaváltás
Visszaváltásra kétféle lehetőségünk van: kézi és gépi. Gépi visszaváltó pont jellemzően a nagyobb (400 m2 feletti) boltokban található. Van, ahol az eladótérben van, van ahol a bejárat mellett, de olyan is van ahol egy külön helyiséget alakítottak ki a gépek számára. Nagyobb üzletekben egynél több géppel is találkozhatunk. Október 26-óta az automatáknál érvényben van egy 5000 Ft-os limit, maximum 100 db palackot válthatunk be egyszerre. Ha valaki ennél többet szeretne, akkor azt több körben kell megtegye.
Fontos kiemelni, hogy csak ép palackokat vesznek vissza, azaz:
- Nem szabad őket összenyomni
- Ne távolítsuk el róluk a címkét
- Ne legyen benne folyadék
Kézi visszaváltásnál csak adjuk át a palackokat a bolt dolgozójának, aki miután megvizsgálta őket, beolvassa a termináljával, majd odaadja a betétdíjat.

A továbbiakban nézzük tekintsük át a palackvisszaváltás folyamatát automatában:
Palackvisszaváltás készpénzre
Ha készpénzben szeretnénk visszakapni az összeget akkor csak annyit kell csinálnunk, hogy az automatába bedobjuk a palackokat, ezt követően nyomjuk meg a „Kifizet” feliratú gombot. Így kapunk egy úgynevezett göngyölegblokkot (nyugta egy vonalkóddal). Ezzel, ha beállítunk a pénztárhoz, akkor kifizetik nekünk a rajta szereplő összeget. Arra is van lehetőségünk, hogy ha egy bevásárlás előtt visszaváltunk üvegeket, akkor levonják a végösszegből a visszavitt palackok díját. Fontos kiemelni, hogy az automata által adott blokk csak fél évig érvényes és csak abban az üzletbe jó ahol visszaváltottunk.
Üvegvisszaváltás bankkártyára
A palackvisszaváltás kissé bonyolultabb lesz ha az összeget kártyánkra szeretnénk kérni. Először is le kell töltenünk a Play Store-ból vagy az AppStore -ból a Repont nevű applikációt és regisztrálnunk kell benne. Ennek során meg kell adni a nevünket, e-mail címünket, telefonszámunkat; majd ezt követően fogja kérni bankszámlaszámunkat.
Az alkalmazásban a kódunk mellett látjuk még, hogy hány palackot vittünk eddig vissza összesen és ezért mennyit kaptunk; van egy térképes keresőnk, ahol repontot tudunk keresni. Ami még hasznos lehet a vonalkódolvasó: ha egy palackon nem látható egyértelműen a jelzés, akkor ennek segítségével meg tudjuk nézni, hogy visszaváltható-e vagy sem. Ezen kívül még találunk némi tudásanyagot a visszaváltásról. Az alkalmazás megjelenése szép, viszont folyton elfelejti, hogy ki vagyok és emiatt állandóan újra be kell jelentkezzek, ami viszont nem értek, hogy miért akar hozzáférni a keresési előzményeimhez.
Hogyan is kapjuk meg az üvegvisszaváltás árát? Nos miután sorra kerültünk az automatánál, olvassuk be az alkalmazásból a QR kódunkat. Ha sikerült akkor a gép ki fogja írni a nevünket és már kezdhetjük is adagolni a palackokat. Miután végeztünk nyomjuk meg a „Kifizet” feliratú gombot, vagy várjunk egy kicsit. Ezt követően a betétdíj két órán belül átutalásra kerül a számlánkra.
Jótékonykodás
Németországhoz hasonlóan nálunk is lehetőség van a betétdíjat jótékony célra felajánlani. Ennek legkézenfekvőbb változata, hogy miután bedobtuk a palackokat megnyomjuk a „Felajánlom” gombot. Fontos, hogy előtte ne olvassuk be a kódunkat, mert akkor ez az opció nem fog megjelenni, így mindenképpen nekünk utalják el az összeget. Jelenleg ezzel a módszerrel gyermekkorházaknak tehetünk felajánlást
2024. július 31-ig a MOHU által indított, hivatalos jótékonysági program keretében a gyermekkórházak támogatására összegyűlt összeg:
repont.hu
18 734 623 Ft
Arra is van mód, közvetlenül adományozzunk az általunk nemesnek tartott cél érdekében. Sok szervezet, illetve tartalomgyártó teszi közzé a közösségi médiában az ő saját visszaváltó kártyáját, melyet, ha sajátunk helyett olvasunk be, akkor ők fogják megkapni a betétdíjat.